Přeskočit na obsah Přeskočit na kategorie zboží Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Strana 1 2 3 4 následující na konec
Strana 1 2 3 4 následující na konec

Výbojky rtuťové (vysokotlaké)

Vysokotlaké rtuťové výbojky představují jednu z nejstarších skupin výbojek. I přes fakt, že v nových instalacích již rtuťové výbojky nemají místo, firma Philips uvedla na trh řadu HPL4Pro, která nabízí delší životnost , vyšší spolehlivost, kvalitnější světlo a vyšší měrný výkon ve srovnání se standardními výbojkami.

Rtuťové výbojky dávají světlo se spektrálními čarami v celém rozsahu spektra – celkově tedy bílé světlo, což je stejně jako u zářivek výhodné. V porovnání se sodíkovými výbojkami také rtuťová výbojka méně ztrácí svítivost v závislosti na opotřebení.

Výbojky sodíkové (vysokotlaké)

Vysokotlaké sodíkové výbojky jsou ekologičtější a bezpečnější než rtuťové výbojky. Sodíkové výbojky mají také větší svítivost než rtuťové výbojky. Uplatnění tyto výbojky nacházejí ve veřejném pouličním osvětlení,v osvětlení otevřených prostranství nebo na venkovních sportovištích. Jejich vysoká účinnost a zlatě žlutá barva jsou zde obzvlášť vhodná.

Sodíková výbojka spotřebuje 6x méně elektrické energie než ekvivalent v žárovkovém osvětlení.

Halogenidové výbojky

Jsou nejmodernějšími výbojkami. Vydávají světlo, které je díky svému spektru velmi podobné dennímu světlu ( čistě bílé denní světlo). Halogenidové výbojky jsou vysokotlaké výbojky, jejichž světlo vzniká převážně zářením par kovů ( např. rtuť, xenon) a produktů štěpení halogenidů.

Směsové výbojky

Směsová výbojka je světelný zdroj, v jehož baňce jsou rtuťová výbojka a žárovkové vlákno zapojeny do série. Záření vlákna doplňuje spektrum rtuťového výboje hlavně v červené části spektra, kde záření rtuti není. S křemenným hořákem rtuťové výbojky je zapojeno wolframové vlákno, které tak zároveň plní funkci předřadníku, takže není potřeba používat tlumivku.