Přeskočit na obsah Přeskočit na kategorie zboží Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Strana 1 2 3 4 5 6 7 následující na konec
Strana 1 2 3 4 5 6 7 následující na konec

Specifika halogenových žárovek

Halogenové žárovky mají delší životnost než žárovky obyčejné, poskytují více světla při stejném příkonu a díky procesu halogenového cyklu zaručují stejnou kvalitu světla po celou dobu života.

Halogenové žárovky lze stmívat, takže je možno nastavit hladinu osvětlení podle potřeby. Dodávají v typech pro napětí 230V, které lze přímo připojit na napětí síťové,nebo pro malé napětí (6,12,24 V). Tyto žárovky však potřebují pro připojení k síti příslušný transformátor.

Výhody žárovek

Zvláštní výhodou nízkonapěťových halogenových žárovek je jejich kompaktnost, dobrý úhel vyzařování a možnost jejich umístění do malých, hezčích osvětlovacích těles. Nízkonapěťové halogenové žárovky Philips se dodávají s reflektorem i bez něho. Na mnoha místech lze využít nízkonapěťové reflektorové žárovky s dichroickým zrcadlem, které vyzařuje chladné světlo.U těchto žárovek je až 66% vytvořeného tepla odvedeno za žárovku zrcadlovým reflektorem, který propouští infračervené záření, takže jsou osvětlované předměty vystaveni mnohem nižšímu vyzařování tepla.

Vyzařované teplo žárovek

Stejně jako běžné žárovky jsou i halogenové žárovky tepelnými zářiči. Vinuté wolframové vlákno umístěné do skleněné baňky žárovky s inertním plynem je pomocí elektrického proudu rozžhaveno a vzniká tepelné záření. Právě přidání halogenu do baňky žárovky tvoří základ halogenového cyklu, který snižuje černání skleněné baňky způsobené odpařeným wolframem.